Skórzane buty to elegancki, ale również wymagający element naszej garderoby. Nieodpowiednio pielęgnowane szybko tracą swój blask, a skóra staje się matowa i może pękać. Zobacz, jak dbać o skórzane buty, by służyły Ci przez długi czas.
krok 1: czyszczenie butów
Pierwszym krokiem, który istotnie wpływa na stan i czas życia butów, jest ich regularne czyszczenie. To jedna z podstawowych zasad pielęgnacji butów, którą najlepiej wcielać w życie od razu po przyjściu do domu, szczególnie wtedy, gdy po drodze dopadła nas ulewa czy trafiliśmy na błoto pośniegowe pełne soli.
Do czyszczenia butów ze skóry licowej najlepiej nada się miękka ściereczka, może być lekko wilgotna. Buty z nubuku lub zamszowe lepiej się czyści specjalną szczoteczką, która pomaga wyczesać brud spomiędzy włosków. Przyda się ona też do czyszczenia podeszew i zakamarków przy łączeniu podeszwy z cholewką.
Jeśli buty nie tylko zabrudziły się podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale również przemokły, to trzeba je wysuszyć. Nie należy ich jednak stawiać na grzejniku lub bardzo blisko innych źródeł ciepła, bo to może doprowadzić do spękania skóry i deformacji obuwia. Dla pewności, że suszące się buty nie zmienią kształtu, można w nie wsadzić prawidła, a jeśli ich nie mamy, to wypchać czubki zmiętym papierem.
krok 2: pastowanie i impregnacja butów
Mając wyczyszczone i wysuszone buty, możemy przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Buty ze skóry licowej powinniśmy teraz natłuścić, by zapobiec pękaniu skóry i znacznie przedłużyć jej żywotność. Do tego celu możemy wykorzystać pastę do butów lub krem do pielęgnacji obuwia. Wybór preparatu zależy od tego, jak dużo mamy czasu i jak szybko chcemy osiągnąć zadowalający efekt. Pasta do butów może być nakładana szczotką lub miękką szmatką, ale są również pasty w płynie w buteleczkach z wygodnym aplikatorem. Podobnie wyposażony jest krem do pielęgnacji obuwia, który nakłada się gąbką znajdującą się w zakrętce. Należy dobrać jego kolor do koloru skóry lub skorzystać z preparatu bezbarwnego, najbardziej uniwersalnego. Niezależnie od wyboru konsystencji i rodzaju preparatu, należy pokryć nim dokładnie całą powierzchnię buta, również wszelkie zakamarki przy podeszwie i w okolicach zapięcia.
Nieco inaczej przebiega dalszy etap pielęgnacji butów z nubuku. Ten rodzaj skóry nie nadaje się do pastowania, ale nie znaczy to, że nie powinniśmy ich dodatkowo zabezpieczać przez wodą i solą. Do tego celu należy używać specjalnych impregnatów. Są one dostępne jako preparaty do impregnacji w sprayu, dzięki czemu ich aplikacja jest wygodna i szybka. Wystarczy spryskać nimi czyste i suche buty z nubuku, a gdy tylko preparat wsiąknie, będą one gotowe do użycia.
Natomiast nowe buty z nubuku warto zaimpregnować trzykrotnie zanim wyjdziesz w nich po raz pierwszy. Taki zabieg korzystnie wpłynie na ich wygląd i utworzy niewidzialną warstwę ochronną, która zabezpieczy skórę przed wnikaniem wody, soli czy zabrudzeń.
krok 3: nabłyszczanie
Ostatnim krokiem, który wieńczy dzieło związane z pielęgnacją butów, jest nabłyszczanie. Zabieg ten dotyczy butów ze skóry licowej uprzednio wypastowanych lub posmarowanych kremem do butów. Najlepiej sprawdzi się tutaj szczotka połyskówka. Gdy pasta lub krem do butów wsiąkną w powierzchnię skóry, należy dokładnie przetrzeć szczotką całą powierzchnię buta. Lepszy efekt nabłyszczania na czubku butów można osiągnąć przecierając to miejsce lekko wilgotną ściereczką.
Po serii tych kroków buty ze skóry będą nie tylko wyglądać doskonale, ale będą również zabezpieczone przed wodą, solą i mrozem. Dzięki temu posłużą Ci przez kolejne miesiące, a nawet lata, nadal prezentując się tak dobrze, jak w pierwszych tygodniach od zakupu.
wkladkidobutow.pl
Skórzane buty wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy używać wyłącznie produktów do skóry, w tym produktów do czyszczenia, pastowania czy też impregnowania. Wystarczy przeczytać etykietę, aby dobrać odpowiedni produkt pielęgnacyjny. Aby zachować piękny wygląd skóry warto również stosować prawidła do butów, które zapobiegną i zmniejszą zagniecenia powstałe w trakcie codziennego użytkowania obuwia.