Jak mieć zawsze czystą i dobrze zorganizowaną lodówkę? 3
Jak mieć zawsze czystą i dobrze zorganizowaną lodówkę?

Każdy z nas ją ma i każdy teoretycznie wie, jak z niej korzystać, ale czy na pewno robimy to dobrze? Postanowiliśmy podzielić się z Tobą sprytnymi patentami na czyszczenie i organizację lodówki. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie – przeczytaj!

czyszczenie lodówki

Czysta lodówka będzie Twoją wizytówką, dlatego warto od czasu do czasu wysprzątać ją gruntownie. Podpowiemy Ci, jak zrobić to sprawnie i szybko.

Zacznij od wyjęcia z niej wszystkich produktów, półek i szuflad. Pamiętaj o przeczyszczeniu odpływu na tylnej ścianie. Lodówka ma styczność z nieprzetworzoną żywnością, dlatego nie powinieneś myć jej płynem do naczyń czy innymi środkami, które nie są do tego przeznaczone. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie produkt dedykowany: spray do czyszczenia lodówek i mikrofalówek Sensit, którym umyjesz wnętrze lodówki, szklane półki oraz plastikowe szuflady. Psikasz, czekasz kilka minut i wycierasz delikatną ściereczką. Szczególnie polecamy Ci do tej czynności ścierkę jak bawełna, ponieważ jest chłonna, miękka i bardzo łatwo się ją płucze.

Kiedy wnętrze lodówki jest już czyste i lśniące, warto pomyśleć o czymś, co zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Metod jest sporo. My polecamy Ci włożenie do lodówki miseczki z kilkoma łyżkami zmielonej kawy lub boraksu. Pamiętaj tylko, aby regularnie wymieniać zawartość naczynia.

Jeśli Twoja lodówka nie jest zabudowana, warto umyć ją także z zewnątrz. Do lodówek i innych sprzętów AGD ze stali nierdzewnej użyj sprayu do stali nierdzewnej inox, a do pozostałych – odtłuszczacza. Do wycierania wyczyszczonej powierzchni przyda Ci się ścierka uniwersalna z mikrofibry.

organizacja lodówki

Kiedy lodówka lśni i pachnie, warto zadbać o to, by pozostała czysta jak najdłużej i by produkty w niej przechowywane były świeże przez długi czas. Na to ma wpływ temperatura wewnątrz lodówki, która jest nieco inna na każdej z półek. Najcieplejsze miejsca w lodówce to półka górna oraz półki umiejscowione na drzwiach. Z kolei w dolnych szufladach panuje najwyższa wilgotność, co też wpływa na przechowywane tam produkty spożywcze. Jak je prawidłowo rozmieścić?

produkty z górnej półki

Na górnej półce warto trzymać dżemy, powidła, mleko, kefiry, śmietanę oraz kupione lub własnoręcznie stworzone desery i ciasta, ponieważ nie wymagają one aż tak niskiej temperatury.

półki środkowe

Na półkach środkowych powinny znaleźć się produkty o krótkim terminie ważności takie jak twaróg, żółty ser czy wędlina. Tutaj też najlepiej wstawiać dania, które ugotowałeś na kolejne dni (zupa, mięso, zapiekanka, sałatka). Należy jednak pamiętać, aby wstawiać je do lodówki dopiero wtedy, kiedy są całkowicie zimne oraz by szczelnie je przykryć pokrywką czy folią do żywności. Jeśli kanapki przygotowujesz dzień wcześniej, również najlepiej położyć je w środkowej części chłodziarki, oczywiście owinięte w folię, torebkę śniadaniową, czy spakowane do woreczka z suwakiem, aby inne zapachy z lodówki nie przeszły do chleba.

najniższa półka w lodówce

Na dolnej półce lodówki najlepiej przechowywać surowe mięso i ryby. Wędliny również będą się tam czuły dobrze. Pamiętaj tylko, aby nie przechowywać surowego mięsa w folii dłużej niż 24 godziny – lepiej przełożyć je do szczelnego, szklanego pojemnika. Uważaj także, aby surowe mięso nie było w pobliżu dań gotowych, jeśli nie są one szczelnie zabezpieczone.

co do szuflady?

Pewnie nigdy nie zastanawiałeś się, dlaczego w lodówce na dole najczęściej jest jedna lub więcej szuflad i wrzucałeś tam produkty, o których potem zapominałeś. A taka szuflada to miejsce najbardziej wilgotne, w którym powinno się przechowywać warzywa i owoce (te, które lubią chłód, bo nie wszystkie powinny być trzymane w chłodziarce), aby przedłużyć ich świeżość. Zrób test i przekonaj się, że szuflada bywa przydatna.

drzwi lodówki

W półkach umiejscowionych na drzwiach chłodziarki najlepiej trzymać produkty takie jak soki, sosy, ketchup oraz jajka, ponieważ nie przeszkadza im zmienność temperatur wywołana częstym zaglądaniem do lodówki.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki i propozycje pomogą Ci w uporządkowaniu lodówki, sprawią, że gotowanie będzie prostsze i bardziej przyjemne oraz pozwolą Ci marnować mniej żywności. Możesz pochwalić się i wysłać nam zdjęcie Twojej przeorganizowanej lodówki na sklep@domowykoszyk.pl. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (3)

22 listopada 2020

Dzięki za te patenty. Czyli mleko można trzymać na górnej ale i na drzwiach? Na drzwiach jednak wygodniej jest.

26 listopada 2020

Basiu, mleko można trzymać w obu tych miejscach, bez obaw o krótszą jego trwałość. Powodzenia w reorganizacji lodówki! :)

6 marca 2021

Niby człowiek ma lodówkę od urodzenia a jednak nie wszystko wie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl