
Segregacja odpadów większości z nas weszła już w nawyk i wyrzucając śmieci dzielimy je na metal i tworzywa sztuczne oraz szkło i papier. Powinniśmy również oddzielać odpady bio. Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak segregować śmieci bio i co wrzucać do brązowego kosza na odpady.
Czym są odpady biodegradowalne?
Odpady bio to śmieci, które podlegają biodegradacji czyli mogą być kompostowane. Są to zatem wszelkie odpadki pochodzenia roślinnego, czyli m.in. obierki, zepsute czy zgniłe owoce. Należą do nich też fusy z kawy i herbaty (jeśli jednak herbata jest w saszetce ze sznureczkiem połączonym zszywką z etykietą papierową – całość wyrzucamy do odpadów zmieszanych!), resztki pieczywa oraz cięte kwiaty.
Przy wyrzucaniu resztek jedzenia trzeba pamiętać, że do worka na odpady bio nie można wyrzucać kości zwierząt, mięsa (surowego czy po obróbce), nabiału, ryb i owoców morza, tłuszczu ani żadnych resztek pochodzenia zwierzęcego.
W przypadku jajek sprawa wygląda następująco: suche skorupki można wyrzucić do kosza na odpady biodegradowalne, natomiast kiedy do śmietnika ma trafić całe jajko – wrzucamy je do odpadów zmieszanych.
Odpady bio to również wszelkie pozostałości po pracach ogrodniczych, czyli odpady zielone takie jak skoszona trawa, liście, gałęzie, trociny i kora drzew. Do tej grupy nie należy jednak impregnowane drewno, płyty wiórowe i pilśniowe. Odpadów tych nie wolno wrzucać do kosza bio ze względu na środki chemiczne, którymi są one nasączone.
Do śmieci bio nie można również wrzucać popiołu, ziemi, leków oraz odchodów zwierząt. W worku na odpady biodegradowalne nie mogą się też znaleźć inne odpady komunalne, szczególnie te, które są niebezpieczne.
Jak segregować odpady bio?
Odpady organiczne muszą być wrzucane bezpośrednio do brązowego kosza na śmieci. Nie powinny być opakowane dodatkowo w woreczki plastikowe czy inne osłony, które nie ulegają biodegradacji. Ich obecność wewnątrz worka może spowodować, że odpady bio nie będą się w pełni nadawać do przetworzenia, gdyż opakowania, z których skorzystaliśmy, nie będą nadawały się do kompostowania. Wyjątek stanowią tu brązowe, papierowe torby z makulatury oraz worki biodegradowalne (tworzone w 100% z surowców biodegradowalnych), które można wrzucać do koszy bio wraz z resztkami.
Czy trzeba segregować śmieci bio i dlaczego to takie ważne?
Segregacja śmieci biodegradowalnych jest obowiązkowa w całej Polsce od początku 2021 r. Niedostosowanie się do tych przepisów może skutkować karą i podwyższeniem opłat za wywóz śmieci.
Oddzielanie odpadów bio od plastiku, szkła czy innych śmieci sprawia, że mogą się one swobodnie rozłożyć. Jest to naturalna metoda zagospodarowania odpadów, które zamieniają się w kompost, czyli substancję poprawiającą właściwości gleby. Odpady więc stają się nawozem, dzięki któremu inne rośliny dają obfitsze plony. Dlatego właśnie prawidłowe segregowanie śmieci bio jest tak ważne.
Zachęcamy, byście dodali prawidłową segregację odpadów do swoich postanowień!